среда, 31. јануар 2018.

PITA SA MESOM

  Kao i sve druge pite, i pita sa mesom postoji u raznim varijantama. Ova je sočna, preukusna i sa njom nema promašaja. Specifična je po prelivu, koji prodire do dna pleha i daje joj tu sočnost i mekoću, koja je veoma bitna kod pita, jer nisu lepe ako su kore suve. Ide savršeno uz kiselo mleko ili jogurt, a može i pivo, za one koji vole.



Za ovu pitu vam treba:

1/2 kg tankih kora za pitu
500 g mešanog mlevenog mesa (pola juneće,pola svinjsko)
1 veća ili 2 manje glavice crnog luka
ulje
kisela voda
4 jajeta
čaša kisele pavlake
so
biber 


 Crni luk sitno iseckajte, pa ga propržite na ulju. Kad postane staklast, dodajte mleveno meso, posolite i pobiberite po ukusu i ispržite meso.
Pleh podmažite, a u jednoj čaši napravite mešavinu ulja i kisele vode (otprilike 1/3 ulja, a ostalo kisela voda, sa tim da svaki put promešate  pre prskanja kora). U pleh ređajte po dve kore, jednu na drugu (svaku po malo poprskajte mešavinom ulja i vode), a na treću pospite meso. Tako ređajte do vrha pleha, dok ima materijala. Kad napunite pleh (na vrhu je prazna kora, bez mesa), oštrim nožem isecite pitu na kocke željene veličine. Umutite jaja sa kiselom pavlakom i malo posolite. Time ravnomerno prelijte pitu i ostavite u frižider na najmanje nekoliko sati, da pita upije. Možete slobodno da je ostavite i preko noći, a sutra da je ispečete. Pecite na 200 stepeni oko 30-35 minuta (zavisi od rerne, nadgledajte). Odozgo će se pita zapeći i dobiće predivnu rumenu boju.
Prijatno i javite kako vam je ispala pita!







уторак, 30. јануар 2018.

ČIZ KEJK

  Ovo je od slatkiša najomiljeniji kolač (torta ) mog supruga. Probala sam više recepata, ali uvek se trudim da vam predstavim onaj koji je za mene najbolji. Ko nije probao čiz kejk, ne zna šta propušta. Savršeno usklađen kiselkast ukus voćnog preliva, slatke pavlake i kore koja se topi u ustima. Naravno, i vizuelni utisak je predivan!
Za ovaj čiz kejk vam je potrebno:


Za koru:
300 g mlevenog keksa (onog koji volite)
10-ak kašika mleka (koliko bude trebalo)
180 g maslaca ili margarina

Za beli fil:
450 - 500 g neslanog krem sira (sremskog ili sl.)
1 kesica vanilin šećera
1 kesica kremfiksa
50 ml vode
1 kesica želatina (10 g)
500 ml biljne slatke pavlake
220 g šećera u prahu

Za voćni fil:
500 g crvenog voća (višnje, maline, mix šumskog voća)
100 ml vode
1 kesica želatina (10 g)
50 ml vode
4 kašike šećera

1. Maslac (margarin) pomešajte sa keksom i mlekom, tako da dobijete gustu smesu, od koje može da se formira kora. Utapkajte smesu na dno kalupa prečnika 26 cm i poravnajte. Ostavite u frižider da se hladi.
2.Voće kuvajte sa vodom i šećerom 10 minuta. Želatin sa malo vode ostavite da nabubri za to vreme, a onda ga istopite na laganoj vatri (ne sme da provri). Zatim voće sklonite sa vatre, sve pomešajte i ostavite da se hladi.



3. Slatku pavlaku umutite sa kremfiksom, dodajte šećer u prahu, vanilin šećer i sir. Sa želatinom ponovite postupak, kao pod 3., pa ga pomešajte sa belim filom. Prvo sa malo belog fila, pa posle umešajte u celu količinu.
4. Preko ohlađene kore stavite beli fil. Kad se crveni fil ohladi, izlijte ga preko belog fila, poravnajte i ostavite da se dobro ohladi i stegne preko noći. Pre nego što skinete kalup, prođite nožem oko torte lagano, da budete sigurni da se neće nigde oštetiti pri skidanju kalupa.
Prijatno uz ovu božanstvenu poslasticu i javite kako je vama ispala!



 

понедељак, 29. јануар 2018.

NAJLEPŠE KIFLICE

  Kiflice su idealno posluženje za sve vrste druženja, proslava, žurke, porodične ručkove i večere, kao i za grickanje pored tv-a. Ima mnogo vrsta kiflica, biće ih raznih i na mom blogu. Ove koje vam danas predstavljam su za mene sigurno među najlepšima. Meke, mirisne, tope se u ustima. Testo je fantastično, a možete ga puniti sirom, šunkom, kombinacijom sira i šunke, nečim drugim slanim, po vašem izboru, a isto tako i nečim slatkim, džemom, kremom i sl. Meni su uvek odlične, i kao i sve na mom blogu, nisu mnogo teške za spremanje.


Za ove kiflice biće vam potrebno:

1 kg brašna
1 paketić svežeg kvasca ( 40 g )
1 kašika šećera
2 kašičice soli
2 dl mleka
2 dl ulja
4 dl jogurta
2 žumanca i 1 celo jaje
margarin
sir (ili fil po želji )

Kvasac izmrvite, dodajte šećer, malo mlakog mleka i kašiku brašna. Promešajte, poklopite i ostavite na toplo mesto, da kvasac proradi. U vanglu sipite brašno, ne svo, 500 - 600 g, posolite i promešajte. Stavite 2 žumanca (belanca možete da pomešate sa sirom ), mleko, ulje, jogurt i nadošli kvasac. Umesite testo uz povremeno dodavanje brašna. Na kraju, celo testo premažite uljem, pokrijte čistom krpom i ostavite da odstoji oko pola sata, da testo naraste. Zatim testo podelite na četiri jednaka dela. Od svakog razvucite krug oklagijom.

Svaki krug podelite na 16 delova (trouglića, kao na slici ), i na svaki deo stavite po malo sira (ili onog punjenja koje ste izabrali ). Urolajte u kiflice i poređajte u pleh. Ja uvek preporučujem da se pleh obloži papirom za pečenje. Jedno jaje umutite i njime premažite kiflice, pa ih odozgo pospite susamom. Na svaku kiflicu stavite po malo margarina. Peku se na 200 stepeni, oko 20 - ak minuta (uvek nadgledajte ), dok ne dobiju zlatno žutu boju. 
Prijatno i naravno, javite kako su ispale kiflice!



недеља, 28. јануар 2018.

PENE U PARADAJZ SOSU SA BOSILJKOM

  Pene su vrsta ukoso sečenih, reckavih testenina. Često se koriste u italijanskoj kuhinji i bezbrojne su kombinacije sa njima. Ja sam danas rešila da vam pokažem da i ručak bez mesa može da bude jako ukusan. I ne samo to, nego se i jako brzo sprema.



Za ovo jelo su nam potrebni:

pene (količina zavisi za koliko osoba spremate, računajte 150-200 g po osobi ),
sok od paradajza (otprilike  čaša od 200 ml po osobi ),
malo šećera, ukoliko vam je sok kiseo,
so,
biber,
2-3 čena belog luka, a može i više, po ukusu
origano
bosiljak (najbolji je svež )
maslinovo ulje, ako nemate može i suncokretovo,
maslinke, zelene ili crne, po želji
malo trapista, gaude, parmezana ili drugog sira


Pene obarite prema uputstvu na pakovanju. Za to vreme napravite sos. U tiganj ili šerpu stavite malo ulja, sok od paradajza, so, biber, beli luk usitnjen kroz presu, origano i bosiljak (iscepkajte nekoliko listova, a nekoliko celih ostavite za dekoraciju ). Sos krčkajte na laganoj vatri, povremeno mešajući, dok se ne zgusne. Za to vreme će se i pene obariti. Kad su gotove, procedite ih i prelijte sosom, pospite narendanim sirom, a odozgo stavite iseckane ili cele maslinke, kako volite. Dekorišite na vrhu sa nekoliko listova svežeg bosiljka.
Prijatno i javite kako vam se dopada ovako jednostavno, a lepo jelo! 


субота, 27. јануар 2018.

LISNATA PUŽ POGAČA SA SIROM

  Obožavam pogače, i da ih jedem i da ih pravim. Biće ih još na mom blogu. Tu su mogućnosti mnogobrojne i mašta domaćice dolazi do izražaja. Mogu da budu posne, mrsne, punjene sirom, spanaćem ili nečim drugim. Prelepo izgledaju kad se iznesu na sto i svaki vaš gost će biti zadovoljan.
Za današnju pogaču vam treba:


Za testo:
1 kg brašna
1 kesica praška za pecivo
1 paketić kvasca (40 g )
2 dl mleka
2 dl jogurta
2 dl vode 
1 dl ulja
2 kašičice soli
2 kašičice šećera 

Za premaz:
200 g maslaca ili margarina
200 g sira ( mazivog )
1 kašičica soli

i još:
1 žumance 
malo ulja
susam za posipanje

1. U 2 dl toplog mleka izmrvite kvasac, dodajte kašičicu šećera i malo brašna i ostavite da se kvasac aktivira.
2. Za to vreme prosejte brašno, da vam testo bude vazdušastije i promešajte sa solju i praškom za pecivo.
3. Jogurt, vodu i ulje malo smlačite, dodajte u vanglu, kao i šećer, aktivirani kvasac i lagano dodajte po malo brašna, meseći, dok ne dobijete formirano testo. Ono treba da bude meko. Pokrijte ga čistom krpom i ostavite na toplo mesto oko pola sata.
4. Maslac, sir i so izmešajte (treba prethodno da budu na sobnoj temperaturi )
5. Razvijte testo oklagijom i celo ga premažite mešavinom sira i maslaca. (otprilike u obliku pravougaonika )
6. Zatim isecite testo na trake širine 3-4 cm.
7. Tepsiju obložite papirom za pečenje. Urolajte jednu traku i postavite je na sredinu tepsije uspravno. Zatim uzimajte traku po traku  i lepite na kraj prethodne trake, nadovezujte se i idite u krug. Odozgo premažite testo razmućenim žumancetom pomešanim sa malo ulja i pospite susamom.
Peče se oko pola sata (uvek nadgledajte ), na 200 stepeni, dok ne dobije predivnu, rumenu boju.
Prijatno i javite kako vam je ispala pogača!




петак, 26. јануар 2018.

TULUMBE

  Ovaj recept za tulumbe je malo drugačiji od uobičajenih, jer se tulumbe ne prže u ulju, već se peku u rerni. Tako se izbegava, po meni nepotrebno natapanje u ulju, jer tulumbe su dovoljno kalorične i samo sa šećernim sirupom. Inače, ovako spremljene tulumbe su osvežavajuće, zbog limuna, a nisu ni teške za spremanje. Treba vam samo dobar špric za tulumbe i dobra volja.


Za sirup vam je potrebno:

600 g šećera
800 ml vode
1 kesica vanilin šećera
1 limun 

Za testo je potrebno:

250 ml vode
125 ml ulja
150 g brašna
3 kašike šećera
4 jaja
prstohvat soli

Sirup pripremite dan ranije, ili ako je hladno vreme, nekoliko sati ranije, jer je potrebno da se potpuno ohladi.


Limun dobro operite, pa ga isecite na kriške i stavite u šerpu sa vodom, šećerom i vanilin šećerom da proključa. Od trenutka kada proključa, smanjite vatru i kuvajte još 15 minuta. Zatim izmaknite sa ringle i ostavite da se potpuno ohladi.
U duboku šerpu stavite ulje, vodu, šećer i so. Kada proključa, izmaknite sa ringle i ubacite brašno. Mešajte varjačom nekoliko minuta, dok se sve ne izjednači. Ostavite 5 minuta da se prohladi, a zatim ubacujte jedno po jedno jaje, mešajući mikserom, dok ne dobijete glatku smesu.
Preporučujem da se na pleh stavi papir za pečenje. Špric za tulumbe napunite smesom, pa istiskujte tulumbe u željenoj veličini na pleh.


Tulumbe se peku na 200 stepeni, oko pola sata, zavisi od rerne. Kad blago potamne po ivicama, tada su pečene. Vruće tulumbe potapajte u hladan sirup na minut-dva. Zatim ih ređajte u posudu ili činiju i na kraju sve prelijte preostalim sirupom. Kada se prohlade, stavite u frižider.


Za mlade domaćice, da kažem da ovo testo možete da koristite i za princes krofne, samo promenite nastavak na špricu.
Prijatno, uživajte u tulumbama i naravno, javite kako su vam ispale! 

четвртак, 25. јануар 2018.

SARMA

  Mnoge mlade domaćice kažu da ne znaju da naprave sarmu. To i nije tako teško, samo treba malo strpljenja i vremena, jer sarma mora dugo da se krčka. No, to vas ne sprečava da radite nešto drugo dok se ona krčka, dakle, nema gubljenja vremena.
Ovo je recept moje mame i bake, a to je uvek najbolji recept. To je sarma sa saftom i kuva se na šporetu, ne ide u rernu. Kao i za svaku sarmu, važi da što se više podgreva, to je lepša, a najslađa je poslednjeg dana, kada je više nema. Dakle, da počnemo i da vidimo šta nam sve treba za jednu dobru sarmu. Ovo je kućna varijanta, tako da nam treba jedan veći lonac. Od ove količine sastojaka, ispadne 32-33 sarme.

Treba nam:

listovi kupusa
oko 800 g mlevenog mesa, najbolje pola juneće, pola svinjsko
2 veće ili 3 manje glavice crnog luka
1 kašika masti
pirinač (jedna manja šoljica za kafu)
oko 200 g suve, dimljene slanine
malo suvog mesa ili rebaraca
1 jaje
ulje
so
biber u zrnu i mleveni
lovorov list i
aleva paprika

Prvo probajte kupus i proverite da li je preslan ili prekiseo. Ako jeste, isperite ga malo pod mlazom vode ili ostavite malo da stoji u vodi, dok pripremite meso. Crni luk sitno iseckajte i propržite malo na ulju, pa dodajte mleveno meso, so i mleveni biber, po ukusu. Upržite meso sa lukom i ostavite da se ohladi. Kada se ohladi, dodajte sitno seckanu slaninicu, pirinač (prethodno ga dobro operite) i jedno jaje, koje će da poveže fil.
Krećemo sa zavijanjem sarmi. Uzmete list kupusa i stavite na dlan, na njega stavite jednu kašiku fila sa mesom, savijete odozdo malo, pa sa leve i desne strane uzduž, i onda urolate do kraja. Ono što viri, nagurajte prstom sa strane i sarme se neće raspadati. Tako smotajte sve sarme. Na dno lonca stavite kašiku masti, 10-15 zrna bibera, 1 list lovora i prekrijte dno lonca listovima kupusa. Zatim u krug poređajte sarme, a između ugurajte po malo suvog mesa. Na svaki red sarmi pospite po malo aleve paprike i tako do kraja. Još 2-3 lista lovora zavucite ponegde u sarmu. Kada sve poređate, odozgo stavite listove kupusa, kao što ste stavili na dno lonca. Nalijte vodom da ogrezne. Prvo stavite na jaču vatru da proključa, a zatim smanjite na laganu, da krčka 5-6 sati. Proveravajte obavezno da li je voda uvrila, i nalivajte po potrebi.
Nadam se da će vaši ukućani biti zadovoljni i javite mi kako je ispala sarma! 



ŠVARCVALD TORTA

  Rešila sam da vam predstavim moju verziju ove poznate i predivne torte. Brzo se i lako sprema, a lagana je, osvežavajuća i predivno izgleda. Ne sećam se od koga sam dobila recept, ali mislim da će i početnici moći da je spreme, a zadovoljiće i najprefinjenije ukuse.


Za Švarcvald tortu je potrebno:

6 jaja
6 kašika šećera 
4 kašike brašna
2 kašike kakao praha

500 g višanja (svežih ili zamrznutih)
3-4 pune kašike gustina
200 g šećera
malo vode

3 kesice šlaga (i mleka da umutite) ili ulupana slatka pavlaka
čokoladne mrvice ili rendana čokolada

Potreban vam je okrugli kalup za tortu, prečnika 26 cm, koga ćete podmazati margarinom i posuti brašnom. Odvojite belanca i žumanca, pa prvo u jednoj vangli dobro umutite belanca, a u drugoj žumanca sa šećerom, kakao prahom i brašnom. Zatim ostavite mikser, i sjedinite ove dve mase, lagano mešajući drvenom varjačom, da belance ne bi palo. Kad ste sve dobro i lagano izmešali, sipajte u podmazan kalup i pecite u zagrejanoj rerni na 200 stepeni oko 20-ak minuta. Kad izvadite, proverite da li je pečeno, tako što ćete zabosti čačkalicu u koru do dna. Ako čačkalica ostane suva, pečeno je i koru ostavite da se hladi. Za to vreme napravite fil od višanja. U šerpu stavite višnje sa njihovim sokom, malo vode (zavisi koliko ima soka), šećer i gustin. Dobro izmešajte i stavite na srednje jaku vatru, mešajući. Kad provri, ova masa se jako brzo zgusne, tako da morate da pazite da se ne uhvati na dno šerpe. Kad se kora ohladi, isecite je popreko na dva dela nožem, koncem, ili testerom za torte. Ohlađeni fil od višanja premažite preko prve kore, svu količinu, poravnajte i stavite odozgo drugu koru. Preko druge kore idu 3 kesice šlaga umućenog kao što piše na kesici ili ulupana slatka pavlaka. Uvek je lepše kad ima puno šlaga. Odozgo ukrasite čokoladnim mrvicama ili rendanom čokoladom.
Prijatno i javite kakva je torta!

FILOVANA PITA

  Ne znam nikoga ko ne voli da jede pite, slatke, slane, mnogo vrsta ima. Ova čiji vam recept danas predstavljam je slatka, voćna i sočna. U nju možete da stavite jabuke, višnje, bundevu ili neko drugo voće koje volite. Jedinstvena je po filu koji liči na neki lep krem od vanile. Verujte mi da je slasna i da se topi u ustima. Za ovu pitu nam je potrebno:
 

1/2 kg tankih kora za pitu
1 šolja jogurta
1/2 šolje ulja
1/2 šolje šećera
2 jajeta
malo praška za pecivo (pola kesice)
prezle
oko 1kg višanja,rendanih jabuka ili bundeve

Masu od jaja, šećera, ulja, jogurta i praška za pecivo dobro izmešati, najbolje mikserom, pa će malo i narasti od mućenja. Odvojite po 5 kora za jednu jufku. Svaku namažite sa po malo fila (ređajte jednu na drugu po 5). Na petu, posle fila stavite voće, Obavezno posuti prezlama koje će upiti višak tečnosti od voća. Ukoliko je voće kiselkasto, pospite i malo šećera, a može i malo vanilina, radi još lepše arome. Jufke poređajte u podmazan pleh, odozgo ih takođe premažite filom, i stavite u zagrejanu rernu da se peku na 200 stepeni oko pola sata. Prijatno i javite kako je ispala pita!


среда, 24. јануар 2018.

UVODNA REČ

Dobro došli na moj blog!

  Ima li šta lepše, nego kada se porodica ili prijatelji okupe oko stola, na zajedničkom ručku ili večeri? Oduvek sam volela da svoje najdraže obradujem nekim novim jelom, slanim ili slatkim. Pošto me često pitaju za recepte, pomislila sam da je ovaj blog dobar način da ih podelim sa svima vama, koji volite lepo da jedete, a i da ponešto spremite. Biće tu recepata za kolače, torte, razna peciva, pogače, pite ... Teško da će biti nečega dijetalnog. 😀

Dakle, ljubitelji slasnih zalogaja, dobrodošli!

петак, 19. јануар 2018.

BAKA SLAVKINE BOMBICE

     Ko je bila baka Slavka? Jedna gospođa starog kova, sa puno lepih, starih, recepata, a jedan od njih su ove divne bombice, punog ukusa. Karakteristično je malo belog vina koje ide u smesu, a daje joj poseban šmek. Ovde nema šta da vam ne uspe. Napravite i uživajte! 


       Za ove bombice vam je potrebno:
 
      200 g čokolade
      200 g mlevenih oraha
      200 g šećera u prahu
      2 supene kašike belog vina
      1 belance



Čokoladu otopite na pari, pa dodajte šečer, orahe, vino i belance na kraju. Pravite rukama bombice u željenoj veličini i uvaljajte ih u kokos, mlevene orahe, kristal šećer ili ono što volite. Možete ih staviti u papirnate korpice.
Prijatno i javite kako je ispalo!

NAJBOLJI DOMAĆI HLEB

   Svaka prava domaćica, mora da nauči da umesi  domaći hleb. Ništa lepše nema, nego kad se po kući širi ovaj divan miris. Kad jednom probate, više nećete jesti kupovni hleb.

                   

                   Za ovaj, za mene najlepši hleb, vam je potrebno:

           700g brašna
           2 kašičice soli
           1/2 kockice kvasca
           1 kašika šećera
           mlaka voda
           ulje




Kvasac izmrvite u malo tople vode,dodajte šećer i ostavite da kvasac proradi desetak minuta. Brašno posolite i promešajte. Zatim, nadošli kvasac sipajte preko brašna i dodajte malo mlake vode. Počnite da mesite i dodajete po malo vode, po potrebi. Testo treba da bude meko. Toliko da od njega ne može da se formira lopta, već da samo možete da ga istresete u pleh. Pre nego što ga stavite u pleh, sipajte malo ulja i namažite hleb sa svih strana. Ostavite ga oko pola sata na toplom mestu da naraste, pa ga potom stavite u pleh. Peče se oko pola sata (uvek nadgledajte). Kad je gotov, uvijte ga u čistu krpu i uspravite, da se tako hladi. 
Prijatno i javite kako je ispalo! 


ŠTRUDLA SA MAKOM

      Štrudla sa makom je za mene kraljica štrudli. Ovako umešena štrudla je meka i ostaje takva i posle nekoliko dana. Izdašna je, dobićete dosta komada od ovog testa. Možete je naravno, puniti orasima ili nečim drugim, ali za mene je ovo testo najbolje.


           Za ovu štrudlu biće vam potrebno:

           1 paketić kvasca (40g )
           3 dl mleka
           1,5 dl ulja
           2 dl vode
           2 jaja
           1 kg brašna (možda i malo više )
           600 g maka ( i 3-4 kašike griza )
           3 kašike šećera
           još malo mleka za fil
           2  kašičice soli
           50 g margarina 
           1 jaje za premazivanje

  Kvasac izmrvite i stavite sa kašikom šećera i kašikom brašna u malo toplog mleka, pa sačekajte da kvasac proradi. 
Brašno je najbolje da prosejete, biće lepše testo. Stavite 500 - 600 g brašna u vanglu,  posolite ga i promešajte, pa dodajte jaja, ulje, vodu i preostalo mleko. Sipajte i nadošli kvasac. Zatim izmešajte dobro da ne bude grudvica. Potom postepeno dodajte po malo brašna i mesite dok ne dobijete lepo formirano testo koje se ne lepi. Pokrijte ga čistom krpom i ostavite da odstoji oko pola sata na toplom mestu da nadođe.





  Za to vreme napravite fil. U mak stavite 3 kašike šećera i griz i dodajući po malo vrelog mleka, mešajte. Mleko dodajete po malo, da dobije gustinu kao kaša tj. da može da se maže.
Pleh je najbolje da obložite papirom za pečenje.
Kad je testo nadošlo, radnu površinu pospite brašnom, izručite testo i blago ga premesite. Podelite ga na četiri jednaka dela. Svaki deo razvijte oklagijom, koliko možete i to otprilike u obliku pravougaonika. Namažite celo testo filom od maka, urolajte i stavite u pleh. Tako sve četiri jufke. Zatim ih premažite mešavinom malo rastopljenog margarina i jednog jajeta. Izbušite jufke viljuškom i ostaviti da narastu dok se ne ugreje rerna. Peče se oko pola sata na 200 stepeni. Ja štrudlu od početka pokrijem papirom za pečenje, da ne gori, a dobije divnu boju. Kad je izvadite iz rerne, pokrijte je krpom, da ostane meka.
Prijatno i javite kako vam je ispala.




KOMPLET LEPINJA

Verovatno će vam se svideti i sledeći recepti: